از کجا و چگونه “محرومیت زمان مند” را شروع کنیم؟

45

در مباحث قبل به تعریف محرومیت زمان مند و اینکه آیا این روش تربیتی مفید بوده و به درد والدین می خورد یا خیر پرداخته شد در این مبحث به اینکه،باید از کجا و چه گونه محرومیت زمان مند را شروع کنیم،می پردازیم.

« زمان سنج که داریم، بگذار ببینیم گام بعدی چیست؟ »

آغاز روش محرومیت زمان مند آسان است.

شما می یتوانید آن را انجام دهید! شما می توانید کودک خود را برای اصلاح رفتارش یاری دهید. این فصل،گام های اساسی را که برای استفاده صحیح از این روش برای نخستین بار، باید طی شوند به شما خواهد گفت.

اینها را به یاد داشته باشید : ۱۰ کلمه یا کمتر، ۱۰ ثانیه یا کمتر برای فرستادن کودک به مکان مورد نظر و یک دقیقه به ازای هر سال سن او برای توقف در آن مکان، با استفاده از روش محرومیت زمان مند.

قبل از هر کاری زمان سنج را هر بار برای مدت دقایقی که برای ماندن کودکتان در محرومیت زمان مند در نظر گرفته اید، تنظیم کنید. اگر در حال حاضر چنین زمان سنج قابل حملی در خانه ندارید، آن را به لیست خریدهای امروزتان اضافه کنید.زمان سنج، زمان دقیق را برای شما نگه داشته و زمان پایان جریمه کودک را به شما اطلاع می دهد. عدم استفاده از زمان سنج قابل حمل یکی از رایج ترین اشتباهاتی است که والدین مرتکب می شوند. در فصل های بعدی ،دلایل مختلف ضرورت استفاده از زمان سنج قابل حمل توضیح داده می شود.

 

گام های (مراحل) اساسی برای شروع استفاده از محرومیت زمان مند

 

۱. یک رفتار هدف را انتخاب کرده و محرومیت زمان مند را در مورد آن اعمال کنید.

۲. تعداد دفعات وقوع رفتار هدف را حساب کنید.

۳. یک مکان کسل کننده را برای فرستادن کودک به آنجا انتخاب

۴. محرومیت زمان مند را برای کودک خود توضیح دهید.

۵. صبورانه منتظر وقوع رفتار هدف بمانید.

رفتار هدف روی می دهد!

۶- کودک خود را به مکان تعیین شده بفرستید، با حداکثر ۱۰ کلمه صحبت و در عرض حداکثر ۱۰ ثانیه

۷- زمان سنج قابل حمل را بردارید، به ازای هر سال سن کودک یک دقیقه زمان در نظر بگیرید و زمان سنج را تنظیم کنید تا در پایان زمان مورد نظر زنگ بزند،سپس زمان سنج را در مکانی قرار دهید که کودک صدای زنگ آن را بشنود.

۸- منتظر زنگ زمان سنج بمانید زمانی که کودک در انتظار زنگ زمان سنج است،به طور کامل توجه خود را از او برگیرید.

۹- پس از به صدا درآمدن زنگ زمان سنج (پایان زمان محرومیت ) از کودک خود بپرسید که به چه دلیل به محرومیت زمان مند فرستاده شد.

در صورتی که شما به درستی مراحل و گام های استفاده از این روش را اجرا نمایید، باید در عرض یک تا دو هفته کاهش قابل توجهی در رفتار هدف، حاصل گردد.

تا زمانی که مطالعه تمام مباحث یا فصل های مربوطه را به پایان نبرده اید، استفاده از روش محرومیت زمان مند را آغاز نکنید . این مباحث هر کدام از گام های روش محرومیت زمان مند را به همراه ارائه مثال هایی توصیف می کنند. همچنین دستورالعمل های این مباحث متناسب با سن کودک شما تنظیم شده اند.

قبل از استفاده از روش محرومیت زمان مند برای نخستین بار، مطالعه مبحث آخر می تواند ایده خوبی باشد. این مبحث، اشتباهات رایج در زمینه محرومیت زمان مند و مشکلاتی را که گاهی اوقات والدین با آنها مواجه می شوند، مورد بحث قرار می دهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.