آیا با مفهوم “محرومیت زمان مند” در تربیت کودکان آشنا هستید یا خیر؟

50

محرومیت زمان مند چیست؟

شاید خیلی از والدین با محرومیت زمان مند آشنا نیستند تا از آن استفاده کنند. هدف ما در اینجا آشنا کردن و کمک به والدین برای استفاده از این روش تربیتی موثر، است.

« محرومیت زمان مند »به عنوان یک روش تربیتی عبارت است از: یک وفقه کوتاه در فعالیتهای کودک شما.

محرومیت زمان مند، یعنی گذاشتن کودک در یک مکان کسل کننده و ملال آور بلافاصله پس از اینکه رفتار بدی را از خود نشان می دهد. کودک تا زمانی که زنگ ساعت یا زمان سنج پایان زمان محرومیت او را نشان می دهد، باید در آنجا بماند. مدت زمان قرار گرفتن کودک در محرومیت زمان مند، یک دقیقه به ازای هر سال سن اوست.(به عنوان مثال ۶ دقیقه محرومیت برای کودک ۶ ساله)

در واقع می توان گفت محرومیت زمان مند یک روش تنبیهی ملایم است. در صورتی که والدین از این روش استفاده می کنند، اگر به صورت مرتب ، در صورت مشاهده رفتار هدف (رفتار بدی که  کودکان آن را انجام می دهد) به مدت یک الی دو هفته آن را ادامه دهند مشاهده می کنند که رفتار هدف، به صورت معجزه آسایی کاهش و یا حذف شده است.

شما می توانید روش محرومیت زما ن مند را با  در مورد کودکان سنین بین ۲ تا ۱۲ سالگی به کار ببرید. در مورد کودکان با سن بالاتر از سایر روش های مدیریت کودک که در مورد بحث قرار خواهد گرفت، استفاده کنید.

در اینجا فقط به  تعریف آشنا کردن کلی  والدین با محرومیت زمان مند پرداختیم در ادامه با روش های قدم به قدم و مثال هایی به شما کمک خداهیم کرد تا با موفقیت رفتار کودکتان را هدایت و کنترل کنید.در ادامه:

روش محرومیت زمان مند را از کجا و چگونه شروع کنیم؟

آیا محرومیت زمان مند، به دردمان می خورد یا خیر؟

آیا کودکمان در استفاده از این روش با ما همکاری می کند؟

بایدها و نباید هایی که در استفاده از این روش تربیتی باید به آنها توجه کرد.

را مورد بحث قرار می دهیم با ما همراه باشید تا از مشکلاتی که در حین تربیت فرزندتان مواجه می شوید اجتناب کنید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.