چرا نباید با کودکان باخشونت رفتار کنیم؟

59

کودکان هر چیزی را که می بینند و یا می شنوند و تجربه می کنند را یاد می گیرند و برای همیشه در ذهنشان ثبت می کنند و اخلاق و رفتارها هایشان  را بر اساس همان دیده ها و شنیده ها بنا می کنند.یعنی اگر مدام در معرض خشونت قرار دارند این کودک خشونت کردن را یاد گرفته و در آینده شخصی خشن خواهد بود. خشونت و کتک زدن کودکان ، آخر عمر روی آنها تاثیر می گذارد که این امر باعث آسیب های جدی عاطفی و روانی بر کودکان می شود.برخی از والدین تنبیه بدنی را به عنوان روش تربیتی و تنبیهی می دانند. در بسیاری از کشورها هیچ گونه قوانینی برای حمایت از کودکان در برابر خشونت خانگی وجود ندارد.

متخصصان کودک بر این عقیده هستند که قرار گرفتن کودک در معرض خشونت خانوادگی می تواند درست همانند سوء استفاده جسمانی از کودک برای او آسیب زا باشد.

بیشتر کودکانی که مدام در معرض خشونت قرارمی گیرند، مشکلات درسی دارند. تنها گروه کوچکی از آن‌ها اعتماد به نفس دارند و بیشترشان دچار افسردگی می‌شوند. آن‌ها بعدها با فرزندان و همسر خود همین ‌رفتار را می‌کنند. آنتونی لیک می‌گوید: «خشونت، خشونت می‌‌آورد. اگر ما به دنبال برطرف کردن آسیب‌هایی که کودکان بر اثر سوءرفتار دیده‌اند نباشیم و درهای خشونت را باز بگذاریم، بذر تفکری نادرست را برای نسل بعدی کاشته‌ایم.»

کاری که بعد از تنبیه بدنی کودک نباید انجام داد

 اگر فرزندتان را زدید لطفاً دچار احساس گناه نشوید، این احساس گناه کار را خراب تر خواهد کرد، ‌اگر کتک بزنید و بخواهید زود جبران کنید، کار را بدتر می کنید و این دفعه از لحاظ عاطفی کودکتان را می زنید.
وقتی خشونت می کنید و می زنید، جلوی کودک نشکنید. چون این شکستن و جبران سریع ، آسیب شدیدی به روحیه ی کودک وارد می کند. کودک روح بسیار بزرگی دارد و بسیار بخشنده است و ذره ای خطا در والدین نمی بیند و هیچوقت شما را محاکمه نمی کند که چرا من را زدید بلکه همیشه خودش را سرزنش می کند. وقتی با احساس گناه می خواهید خشونتتان را در مورد کودک جبران کنید او را ناامن تر می کنید و این بار از لحاظ عاطفی عذابش می دهید.

 خشونت در حافظه سلولی ثبت می‌شود

بد نیست که بدانید، متاسفانه طبق پژوهش‌های محققان دانشگاه بریتیش کلمبیا روی سلول‌های اسپرم مردان که سوء رفتارهای احساسی، جسمی و جنسی  در دوران کودکی، قرار گرفته اند در دی ان ای آن‌ها باقی می‌ماند. محققان هنوز موفق به انجام آزمایش‌های مشابه روی سلول‌های تخمک زنان نشده اند.

طبق این پژوهش می توان به اهمیت این موضوع پی برد و ساده از آن رد نشویم و در برخورد با کودکانمان خشونت را کنار بگذاریم

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.