تربیت کودکان منظم و مسئول

55

همه ما دوست داریم که کودکانی منظم و مسئولی را داشته باشیم ولی متاسفانه همیشه این گونه نیست.سوالی که ممکن است به ذهن همه شما برسد اینکه چرا این گونه نیست و اینکه چه کاری باید انجام دهیم تا کودکانی منظم ومسئول داشته باشیم.

خوب گوش دادن به حرف های فرزندان یک روش بسیار ساده ای برای این موضوع است شاید در ابتدا این امر خیلی ناباورانه به نظر برسد ولی یک حقیقت می باشد.

بعضی از والدین از اینکه کودکشان از مدرسه یا مهد کودک خاطره‌ای نمی‌گوید و چیزی تعریف نمی‌کند ناراحت می شوند. عمدتاً علت آن است که والدین نمی‌دانند وقتی فرزندشان چیزی را برای آنها تعریف می‌کند، باید چگونه به حرف‌های او گوش دهند. یادتان باشد نصیحت کردن، قضاوت کردن، سرزنش کردن و رفتارهایی نظیر اینها باعث می‌شود که کودک از شما دور شود، عصبانی شود و رفتار ناهنجار و نامنظم انجام دهد.

به گزارش خبر گذاری کودک و نوجوان، شکوفه اویار حسینی مشاور خانواده اظهار کرد: گوش دادن مانند حرف زدن، ابزاری برای برقراری ارتباط با دیگران است، اگر می‌خواهید فرزندانی مسئول داشته باشید سعی کنید این راه ارتباطی را با خوب گوش دادن به حرف‌های کودک ایجاد کرده و از این راه ساده برای دوست شدن با آنها استفاده کنید.

شما با خوب گوش کردن یک ابزار ارتباطی به کودک اضافه کرده‌اید، البته خوب گوش دادن به حرف‌های کودک در اوایل کار سختی است ولی پس از مدتی از آن لذت خواهید برد.

اویار حسینی افزود: برای گوش دادن موثر بنشینید و به چشمان کودک نگاه کنید، بطور همزمان ۱۰ کار دیگر را انجام ندهید. نتیجه گیری شتاب‌زده نکنید، بگذارید حرف کودک تمام شود، حرف او را قطع نکنید و فرصت کافی در اختیارش بگذارید.

وی با اشاره به کنترل خشم، تشریح کرد: کاملا طبیعی است که در جریان تربیت فرزندان خود گاهی دچار خشم شوید، این احساس خشم کاملا طبیعی است اما اقدام خشمگینانه (عصبانیت) طبیعی نیست، اگر نتوانید خشم خود را کنترل کنید بر روند نظم آموزی تاثیری نامطلوب خواهید گذاشت.

حذف وسوسه‌ها
این مشاور خانواده گفت: به یاد داشته باشید کودک تا ۶ سالگی مفهوم خوب و بد را نمی‌داند و تنها درست و غلط را می‌شناسد، البته باید همیشه به کودک گفته شود که بچه خوبی است، وسایل وسوسه انگیز برای کودک را باید از دسترس او خارج کرد تا دائما نه گفتن را تکرار نکنیم.

اویار حسینی ادامه داد: برای بچه‌ها دنیا مانند کیک شکلاتی بزرگی می‌ماند که هر قسمتی از آن یک رنگ است و طعم متفاوتی با دیگر نقاط آن دارد؛ دست نزدن به چنین چیزی حتی برای ما بزرگترها هم سخت و دشوار است چه رسد به کودکان، بچه‌ها باید این کیک شکلاتی را مزمزه کنند ولی متناسب با مرحله رشدی و سن و سالشان.

رفتار درست با کودک
وی افزود: بنابراین سعی کنید وسایلی را که کودک نباید به آن دست بزند تا حد امکان از جلو دست او بردارید، با حذف وسوسه‌ها از بکار بردن واژه‌های منفی مانند “نه”، “نکن”، “دست نزن” تا حدی خلاص خواهید شد، زیرا بکار بردن این واژه‌های منفی به اعتماد بنفس کودک در آینده لطمه جدی خواهد زد.

این مشاور خانواده بیان کرد: می توانید از تکنیک قرنطینه استفاده کنید،؛ سبدی را تهیه و قانونی به این شرح وضع کنید؛ هر وسیله‌ای که سر راه قرار گیرد برای مدت مشخصی (مثلا یک روز) در سبد قرنطینه می‌رود، به یاد داشته باشید که اجرای قانون از خود قانون مهمتر است، در ضمن برای اینکه کودک اجرا کننده چنین قانونی باشد باید خود نیز مجری قانون باشد.

اویار حسینی ادامه داد: همه اعضای خانواده، چه فرزندان و چه والدین باید از این قانون تبعیت کنند؛ اوایل می‌توانید پس از یک بار تذکر دادن آن وسیله را در قرنطینه قرار دهید، بهتر است این تکنیک را برای کودک بالا تر از ۷ سال بکار ببرید.

وی یادآوری کرد: به یاد داشته باشید یکی از دلایلی که کودکان قوانین را اجرا نمی‌کنند این است که ما فقط از آنها اجرای قانون را می‌خواهیم و خودمان آن قانون را اجرا نمی کنیم بنابرین بر اساس قانون “الگو پذیری” قوانینی مثل بستن کمر بند یا قرنطینه را والدین هم باید اجرا کنند. این در حالی است که ندیدن فیلم های بزگسالان و ساعت خواب مشخص خاص کودکان است و از قانون” نا برابری” تبعیت می کند.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.