فواید گل بازی برای کودکان

83

بر خلاف عقیده بسیاری از والدین که بازی با خاک وگل و لای را برای فرزند خود مضر می دانند، دانشمندان پدر و مادر ها را تشویق به آن می کنند.چرا که بسیاری از باکتری های مفید می تواند جذب بدن کودکان شوند.در میان اسباب بازی های کودکان هیچ وسیله ای به اندازه گِل و هیچ کاری به اندازه گِل بازی (بازی طبیعی )برای کودکان سرگرم کننده و لذت بخش نیست. در بین بازی ها، این بازی ها جذبه سحرآمیزی برای بچه ها دارند.

بازی های طبیعی از اهمیت خاصی برخوردار است. در این راستا روایت شده است: «پیامبر اکرم(ص) بر کودکانی عبور کرد که مشغول خاک بازی بودند. بعضی از اصحاب، آنان را از بازی نهی کردند. پیامبر فرمود: بگذارید بازی کنند، خاک بهار کودکان است.»

فواید گل بازی برای بچه ها:

 

۱-شکوفایی خلاقیت

خلاقیت و نوآوری کودک غالبا در زمان هایی شکوفا می شود که آزادی عمل دارد، می تواند قوه تخیل خویش را برای ساختن چیزی به کار اندازد. از آنجا که بازی با گِل رس طبق الگو، مدل و نقشه از پیش تعیین شده نیست کودکان می توانند به آفرینش دست بزنند،  نیز به دلیل قابلیت انعطاف و نرمی گِل می توانند به هر صورتی که بخواهند آن را شکل بدهند و خیلی سریع می توانند خراب کنند. همان طور که نقاشی کردن موجب خلاقیت، ابتکار، نوآوری و لذت درونی برای کودک می شود، گِل بازی افزون بر همان اثرات، سرگرمی بسیار لذت بخش و شادی آفرین برای کودکان به حساب می آید.

۲-تقویت و هماهنگی چشم و دست

یکی از بهترین طراحی‌های بازی برای کودکان، بازی‌هایی است که که بین چشم و دست کودک هماهنگی ایجاد می‌کند.

کودک برای شکل دادن به گل از عضلات دست استفاده می‌کند و به دنبال آن چشم را به همکاری با دست وادار می‌کند و از قوه تخیل و تصور خویش برای خلق و ابداع آن کمک گرفته و چیزی را می‌آفریند. تمرین این هماهنگی برای تقویت زمینه‌ی یادگیری کودکان لازم و بسیار مفید است.

۳-تخلیه‌ی خشم و عواطف فروخورده

بچه‌های خشن گل و یا خاک رس را سوراخ می‌کنند و یا این‌ که آن را روی هم می‌کوبند، مثلاً کودکی که دارای خشم از پدر است با گل مردی را خلق می‌کند و بعد آن مرد را با قطع دست و پا و آسیب زدن شکنجه‌ می‌دهد. کودک از طریق بازی و ساختن یک دایناسور، گرگ، سگ، مار و یا هر حیوان و موجود وحشتناک دیگر و مورد حمله قرار دادن آن و خراب کردنش می‌تواند از ترس‌ها، وهمیات، احساسات و پندارهای واهی رهایی یابد.

۴ـ ابزاری برای تشخیص و درمان

گِل بازی برای کودک این فرصت را ایجاد می‌کند تا احساسات ناخوشایند و سرکوب شده‌ی خویش را ابراز نموده و به لحاظ روانی تخلیه و سبک شود.

کودکان با گل بازی می توانند ایده های گوناگون خود را زودتر پیاده کنند، لذت و آرامشی که در زمان بازی با گل به دست می آورند از نقطه نظر درمانی بسیار بااهمیت است.

تجربیات بازی درمانگران نشان داده است که کودکان عصبی و زودرنج را می توان از طریق گل بازی، شن بازی و آب بازی درمان کرد.

۵-تاثیر آرام‌بخشی 

بیشتر والدین شکایت می‌کنند که فرزندشان نمی‌تواند برای مدت زمانی روی یک کار و هدف بماند و زود خسته می‌شود، اما در گِل‌بازی یک معجزه رخ می‌دهد، احتمالا از طریق واکنش‌های حسی نسبت به گِل، توانایی کودک برای ماندن در یک حالت و ساختن چیزی که در فکرش است، بیشتر می‌شود.

بچه‌های خشن‌تر ممکن است گِل را سوراخ سوراخ کنند یا آن را بکوبند و به این وسیله انتقام می‌گیرند، سرکوب‌های‌شان را روی گِل خالی می‌کنند و از لحاظ روانی، آرامش بیشتری پیدا می‌کنند.

۶-افزایش عزت‌نفس در کودکان 

گِل ماهیتی خاص دارد، منحصر به فرد است و به محض آنکه به دست کودکی داده می‌شود، شروع به شکل دادن به آن می‌کند. گِل‌بازی باعث می‌شود کودک روی پروژه‌ای که در حال کار کردن است، کنترل بیشتری داشته باشد و از این طریق   یاد می‌گیرد که اشتباهات نمی‌توانند مانع از موفقیت و رسیدن به هدف شوند، مثلا در یک زمان مشخص کودک سعی می‌کند چیزی درست کند، مثل یک مجسمه یا یک گُل. بعد یک بخشی از آن خراب می‌شود، اما کودک دست نمی‌کشد و سعی می‌کند آن بخش را درست کند. با گِل می‌توان بخش‌هایی که خراب شده را ترمیم کرد و همین کار به کودک احساس لذت بیشتری می‌دهد.

چند نکته که بهتر است آنها را به خاطر داشته باشید:

-هرگز به کودکان نگویید چه آدمک قشنگی درست کرده ای و یا چه مار قشنگی است. سعی نمایید هنگام تشویق از دراز بودن، نرم و گرد بودن آنچه کودک درست کرده تعریف کنید.

-والدین و یا مربیان می توانند کنار کودکان بنشینند و همراه آنها بازی کنند. شرکت در بازی موجب تشویق کودکان می شود ولی والدین و یا مربیان نباید چیزهایی را بسازند که بچه ها از روی آن کپی کنند، این کار باعث هدر رفتن استعداد، خلاقیت و قوه ابتکار کودکان می شود.

-بعد از اینکه کار بچه ها تمام شد، بهتر است گل ها را به صورت گلوله های کوچکی به اندازه یک سیب در آورده و در وسط آن یک سوراخ کوچک ایجاد کرده و در آن آب بریزیم تا گِل نرم باقی بماند و بچه ها برای کار با آنها در فرصت و جلسه بعدی مشکلی نداشته باشند و یا اینکه آنها را داخل سطلی درپوش دار گذاشته و روی آن یک پارچه مرطوب و یا اسفنج (ابر ظرفشویی) بگذاریم و سرپوش ظرف را محکم کنیم.

-اگر گل رس خیلی خیس باشد کپک می زند و اگر خشک باشد کار کردن با آن مشکل است. اگر گل خشک و سفت شد آن را داخل یک کیسه می گذاریم و با ضرباتچکش آن را خرد می کنیم. بعد از خیساندن داخل آب دوباره برای بازی آماده می شود.

– برای کودکان توضیح دهید که گِل را نباید به جز محدوده ای که بازی می کنند (اتاق مخصوص یا گوشه ای از حیاط) به سایر جاها ببرند.

-برایشان توضیح دهید که در هنگام بازی در کار یکدیگر دخالت نکنند.

طرز تهیه گِل در خانه

برای تهیه گل، خاک رس را در ظرفی ریخته روی آن آب بریزید، به طریقی که سطح آب در ظرف، از سطح خاک رس بالاتر باشد، سپس مدت ۲۴ ساعت بگذارید خیس بخورد بعد با ورز دادن و مالش میتوان آن را به صورت خمیر در آورد.

خاک رس را میتوان از محلههایی که مغازه کوزهگری هست و یا مغازههایی که اسباب و لوازم هنری دارند تهیه کرد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.