روز جهانی کودک بر تمام کودکان گرامی باد

58
روز جهانی کودک روزی است برای یادبود و افتخار کودکان. کشورها و سازمان‌های بین‌المللی مختلف روزهای متفاوتی را به عنوان روز کودک اعلام کرده و این روز را جشن می‌گیرند.

در هند، ۱۴ نوامبر روز کودک خوانده شده است. در ژاپن روز ۵ می روز کودک نامیده شده است و به همین مناسبت کشور تعطیل می شود که نشان از اهمیت این روز برای ژاپنی ها دارد. البته برگزاری این روز ویژه در ژاپن ریشه در سنت های خود ژاپن دارد و به گذشته های دورتر برمی گردد. در ایران اکنون روز ۱۶ مهر به عنوان روز کودک یا همان روز جهانی کودک جشن گرفته می شود. پیش از انقلاب، از سال های ۱۳۴۰ تا ۱۳۵۷، روز ۴ آبان که روز تولد پسر ارشد محمدرضا پهلوی که جانشین او نیز به شمار می رفت، به عنوان روز کودک ‌جشن گرفته می شد. ‌

سازمان ملل متحد ۲۰ نوامبر را روز جهانی کودک اعلام کرده است. در این روز مجمع عمومی سازمان ملل در سال ۱۹۵۹ اعلامیه حقوق کودک و در سال ۱۹۸۹ نیز کنوانسیون حقوق کودک را تصویب کرد.
وظیفه یونیسف (انجمن کمک به کودکان )، مراقبت از کودکان و برآوردن نیازهای اولیه آن‌ها در سالهای ابتدایی زندگی؛ ترغیب و تشویق والدین به تعلیم فرزندان می‌باشد.
همچنین تلاش این انجمن برای کاهش بیماری، مرگ و میر در کودکان و حمایت از آن‌ها هنگام جنگ و حوادث طبیعی و… است.
دین اسلام، ارزش خاصی برای تربیت انسانها از سنین کودکی قائل است و به والدین سفارش می کند که به تمامی ابعاد وجودی کودک توجه شود.
اسلام حتی به والدین اجازه کتک زدن کودکان را نداده است. امام علی (ع) می فرماید: حتی برای ادب کردن فرزندت نیز او را نزن بلکه با او قهر کن و مراقب باش که زمان قهر طول نکشد.
رسول اکرم (ص) به همه انسانها اعلام می کند، همانطور که پدران و مادران ، حقوقی بر فرزندان خود دارند و فرزندان در صورت ترک آن حقوق عاق می شوند، فرزندان نیز حقوقی بر پدر و مادر دارند که «پدران و مادران در صورت رعایت نکردن آن عاق فرزندان می شوند». والدین مسئول تأمین تمام نیازهای کودک اعم از مادی و معنوی می باشند.
و کلام آخر اینکه روز کودک فرصت خوبی است تا درباره رفتار خود با کودکان خویش بازنگری کنیم و اگر بدانیم شادمانی بهترین هدیه ای است که می توانیم به کودکانمان هدیه کنیم و دوران کودکی زیبایی برای آنان ترسیم کنیم هیچگاه فرصت شاد بودن را از آنها نمی گیریم، بنابراین یادآوری روز کودک بهانه مناسبی است تا همگان با پرهیز از افراط و تفریط در برنامه ریزی برای شادی، مهارت آموزی و آموزش کودکان، تلاش کنیم که آینده درخشان ایران در گرو شکوفایی استعداد نسل آینده کشورمان خواهد بود.
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.