عفونت ادراری در دختر بچه ها و روش های درمان آن

53

عفونت ادراری یکی از بیماریهای شایع است که بسیاری از کودکان به خصوص دختر بچه ها به آن مبتلا می شوند.شاید این بیماری خیلی مهم نباشد و به نظر آید که یک عفونت عادی است و درمان می شود اما نکته ای که خیلی مهم است اینکه اگر این بیماری به موقع تشخیص و درمان نشود مشکل جدی برای کلیه خواهد بود و ممکن است که به کلیه آسیب های جبران ناپذیری وارد شود.

پس والدین به ویژه والدین دختر بچه ها در صورت مشاهده تب هایی که بدون هیچ گونه علائم(اسهال ، استفراغ،ابریزش بینی ،سرفه و…) است و همچنین بعد از سه روز تبشان متوقف نمی شود حتما این موضوع را جدی گرفته و اقدامات لازم را انجام دهید. گرچه عفونت ادراری باید جدی گرفته شود، اما بیماری عجیب و لاعلاجی نیست. یادتان باشد همان طور که کودک به سرما خوردگی و عفونت گوش مبتلا می شود، عفونت ادراری هم در کودکان شایع است و دور از انتظار نیست.

 به گفته دکتر محمد رضایی، متخصص کودکان عفونت ادراری با شیوع ۵ درصد در دختران و یک درصد در پسران، میان دختران بیشتر مشاهده میشود.
در مورد عفونت ادراری در نوزاد یا نوپای خود باید دنبال این علائم باشید:
– تبی که ناشی از آنفلوآنزا یا بیماری دیگری نباشد.
– ادراری که بویی عجیب بدهد.
– استفراغ
– پریشانی و بیقراری کودک
در خردسالان علائم زیر مشهودترند، زیرا کودک خودش میتواند درباره علائمش توضیح دهد:
– درد یا سوزش هنگام دفع ادرار
– نیاز مکرر به دستشویی رفتن
– بی اختیاری ادرار
– ادرار قرمز، صورتی، کدر یا بدبو
– درد پشت، پهلو یا زیر شکم

چرا عفونت ادراری در دختر بچه ها شایعتر است؟

مجرای میزراه یعنی مجرایی که ادرار را از مثانه به خارج بدن هدایت میکند در پسران طولی چند برابر دختران دارد. کوتاه بودن این مجرا در دختران باعث میشود میکرو بها راحت تر به قسمتهای داخلی تر بدن و مثانه برسند و زمینه ابتلا به عفونت را ایجاد کنند. از طرفی چسبندگی قسمت خارجی دستگاه تناسلی دختران، این جنس را نسبت به عفونت ادراری مستعدتر میکند. اگر فرزندتان دختر است مراقب باشید اندام تناسلی او را با صابونها و مواد شوینده قوی تحریک نکنید. به علاوه بعد از تعویض پوشک، دستشویی و هنگام استحمام، اندام تناسلی او را از جلو به عقب بشویید تا باکتر یهای روده ای و ناحیه مقعد کمتر به سمت سیستم دفع ادرار بیایند و تعداد باکتریهای این ناحیه در حداقل بمانند.

راه های پیشگیری از عفونت ادراری در کودکان

*کودک خود را تشویق کنید که از توالت زیاد استفاده کند و هر موقع که احساس نیاز به دستشویی رفتن داشت جلوی آن را نگیرد
*اگر کودک شما زیاد ادرار نمیکند به وی آب بیشتری برای آشامیدن بدهید
*مطمئن شوید که کودک شما به درستی یاد گرفته است که چگونه بعد از رفتن به توالت خود را تمیز کند
*لباس زیر کودک خود را از جنس نخ و کتان که سفت و چسبیده به بدن نباشد انتخاب کنید

روش های درمان عفونت ادراری در کودکان:

 

۱-افزایش مصرف مایعات برای جلوگیری از عفونت های ادراری:

در فواصل زمانی معین به کودک خود آب بدهید علاوه بر این، می توانید شیر، آب میوه یا سبزی تازه یا سوپ به او بدهید. اجازه ندهید فرزندتان نوشابه های گاز دار مصرف کند، زیرا مثانه را تحریک میکند.

۲-فرزندتان را تشویق کنید که در صورت نیاز دستشویی کند:

فرزندتان را به ادرار کردن تشویق کنید، تا مثانه خود را خالی کنند. این باعث می شود که باکتری ها از دستگاه ادراری خارج شوند ؛ در صورت نیاز به کودک خود یادآوری کنید تا دستشویی کنند به خصوص قبل از خواب.

۳-عوض کردن مرتب پوشک برای جلوگیری از عفونت ادراری:

برای درمان و جلوگیری از عفونت در کودکان کوچکتر، مهم است که پوشک را مرتبا عوض کنید ؛ عوض نکردن پوشک اغلب منجر به رشد باکتری ها می شود.همراه با تغییر پوشک، مهم است که منطقه تناسلی کودک خود را تمیز کنید. از پاک کننده های ملایم استفاده کنید که پوست را تحریک نکنند.

۴-ارائه آموزش دستشویی کردن مناسب برای جلوگیری از عفونت های ادراری:

پیشنهاد می شود تا در ۱۸ ماهگی توالت کردن را به کودکان بیاموزید بنابراین، هنگامی که فرزند شما ۱۸ ماهه است، وقت آن است که برای برخی از آموزش های توالت کردن آماده شود. در طول دوره آموزشی، اطمینان حاصل کنید تا به کودک، بهداشت درست را آموزش دهید.

۵-اجتناب از حمام کف و نشستن داخل وان برای درمان عفونت ادراری :

برای کاهش خطر عفونت ادراری، به ویژه در دختران،از حمام حباب اجتناب کنید. حمام حباب می تواند باکتری ها و صابون را به داخل مجرای ادرار وارد کند و همچنین ممکن است باعث تحریک شود.

۶-به کودک آموزش دهید تا خود را پاک کند:

این امر باعث جلوگیری از گسترش میکروب ها از مجرای رکتوم به مجرای ادرار می شود.نحوه استفاده از دستمال توالت و همچنین تمیز کردن توالت را به آنها آموزش دهید.

۷-برای جلوگیری از عفونت های ادراری به کودکتان ماست پروبیوتیک بدهید:

روزانه ۱ فنجان ماست پروبیوتیک را به کودک خود بدهید. شما همچنین می توانید یک مخلوط را با ماست پروبیوتیک امتحان کنید.

۸-انتخاب لباس مناسب برای درمان عفونت ادراری کودک:

لباس هایی که برای فرزندتان انتخاب می کنید نیز نقش مهمی در کاهش خطر ابتلا به عفونت ادراری ایفا می کنند.مهم است که لباس های زیر نخی و گشاد را انتخاب کنید، تا هوا در منطقه گردش داشته باشد و محیط خشک باقی بماند. از پوشاندن شلوار های تنگ اجتناب کنید، زیرا تولید گرما و عرق میکنند ؛ از شلوارهای گشاد یا دامن استفاده کنید.اطمینان حاصل کنید که روزانه لباس زیر کودک خود را عوض کنید، و آن را با آب گرم و کمی مواد شوینده بشویید همچنین، کودک خود را در یک لباس مجلسی برای طولانی مدت باقی نگذارید.

 نکاتی کوتاه اما مهم

شیرخوارانی که از شیر مادر تغذیه میشوند کمتر دچار عفونت ادراری میشوند.
ختنه شدن پسرها احتمال ابتلا به عفونت ادراری را کم میکند.
احتمال ابتلا به عفونت ادراری در کودکانی که مدام در وان استحمام میشوند،بیشتر است.
عفونت ادراری در کودکان چاق بیشتر است.
یبوست سبب افزایش احتمال ابتلا به عفونت ادراری میشود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.