هشدار جدی برای کمبود ویتامین D کودکان

52

ویتامین D برای پوست، استخوان، و سلامت قلب بسیار مهم و ضروری است.و کمبود این ویتامین در بدن سبب ابتلا به بیماریهای مزمن می شود.یک روش ساده برای جذب این ویتامین با ارزش استفاده از نور خورشید است.سعی کنید کودکانتان را روزی ۱۵ دقیقه در معرض نور خورشید قرار دهید تا ویتامین D بدنشان بدون نیاز به هیچ دارو و قرصی تامین شود.

افزایش سطح ویتامین D در بدن‌تان می‌تواند به جلوگیری از سرطان، بیماری‌های قلبی، بیماری‌های خودایمنی، عفونت‌ها، بیماری‌ّهای روانی و غیره کمک کند. تشخیصِ زودهنگام علائم کمبود ویتامین دی ( D ) حقیقتا می‌تواند زندگی‌تان را نجات دهد
دکتر تقی بغدادی، فوق‌تخصص جراحی ارتوپدی اطفال با اشاره به نتایج آزمایش‌ها روی کودکان دارای مشکلات استخوانی می‌گوید: نتایج این بررسی‌ها نشان می‌دهد تعداد زیادی از کودکان بویژه در شهرهای بزرگی مثل تهران، کمبود ویتامین D دارند..وی همچنین افزود:پوکی استخوان به کمبود مواد معدنی در استخوان‌ها گفته می‌شود و علائم و اثرات آن در کودکان در حال رشد که صفحه رشد استخوانی آنها باز است نسبت به افراد بالغ متفاوت است، اما نکته مهمی که والدین باید توجه داشته باشند آن است که معمولا کمبود مواد معدنی در سنین رشد، موجب نرمی استخوان می‌شود که اثرات آن بیشتر در نزدیکی صفحات رشد دیده می‌شود.

رییس هیات مدیره انجمن جراحان ارتوپدی اطفال با اشاره نقش آلودگی هوا در افزایش نرمی استخوان اطفال گفت: در حال حاضر در شهر تهران تعداد زیادی از کودکان را داریم که با مشکلات استخوانی مراجعه می‌کنند و آزمایشاتی را انجام می‌دهند که در بیشتر موارد نتیجه این آزمایشات کمبود ویتامین D را در آنها مشخص می‌کند و به همین دلیل بسیاری از پزشکان اطفال برای بچه‌ها از ماه‌های چهارم و پنجم به بعد و در دوره‌های شیرخواری مصرف این ویتامین را تجویز می‌کنند.
وی ادامه داد: آلودگی هوا مانع رسیدن اشعه‌های مفید آفتاب و برخورد مستقیم آن با پوست می‌شود و به همین دلیل نیز تحقیقات نشان می‌دهد؛ در طول زمستان آثار کمبود ویتامین D بیشتر از تابستان و بهار است.

بغدادی با اشاره به اینکه آماری دقیقی از نرمی استخوان در اطفال وجود ندارد، گفت: میزان نرمال ویتامین D،حدود۳۰ تا ۷۰ است، در حالی که ۵۰ درصد اطفالی که آزمایش ویتامین D می‌دهند؛ زیر وضعیت نرمال هستند.

وی با تاکید بر ضرورت اقدامات لازم در خصوص افزایش کمبود ویتامین D در اطفال گفت: از آنجایی که کمبود این ویتامین در بروز بیماری‌هایی نظیر‌ ام اس موثر است؛ باید این مساله مورد توجه جدی قرار بگیرد.

کمبود ویتامین D باکودکان چه می‌کند؟

دندان‌های کودک دیر درمی‌آیند و دچار پوسیدگی زودرس می‌شوند.

بچه‌ها دیرتر راه می‌افتند.

در اثر کمبود ویتامین D در بدن، نرمی استخوان ایجاد می‌شود.

بد شکل شدن لگن بویژه در دخترها بروز می‌کند که می‌تواند سبب تنگی لگن در آنها شود.

کودکان، کوتاه قد می‌شوند.

در اثر کمبود ویتامین D، جذب کلسیم از روده‌ها متوقف می‌شود و مشکلات استخوانی بروز می‌کند.

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.