والدین بدانند که کوچولوها لالایی را دوست دارند

63

لالایی خواندن مادران برای خواباندن کودکان از دوران هان قدیم در فرهنگ هر کشور وجود داشته و خواهد داشت.می توان گفت که لالایی نوعی آهنگ و آواز ملایم است،تحقیقات نشان می رهد که موسیقی و کلمات آرام مثل لالایی خواندن موجب آرامش و راحت تر خوابیدن  نوزادان و کودکان است.در لالایی خواندن باید به فرکانس و ریتم آن توجه کرد که در زیر توضیح داده شده است.

کودکان قبل از تولد در رحم مادران با آهنگ و صدای مادر آشنا می شوند و با آن آرام می گیرند.کودکان قبل از اینکه هر نوع فعالیت دیگری را یاد بگیرند مثل راه رفتن، حرف زدن ،آواز خواندن را یاد می گیرند.

فواید لالایی خواندن:

لالایی نقش چشم‌گیری در رشد و تکامل عقلانی، روانی، جسمانی و سلامت نوزادان و کودکان دارد

کودکانی که با آواز آرام‌بخش مادران‌شان به خواب می‌روند، خواب آرام، لذت‌بخش و عمیق‌تری را تجربه می‌کنند

با لالایی خواندن نیاز به امنیت و آرامش را به کودکتان هدیه می کنید.

کودکی که با صدای لالایی والدین به خواب رود، زمان خواب و بیداری او منظم می‌شود

لالایی خواندن و استفاده از موسیقی، شعر و کلام آهنگین توانایی هوش کلامی را در نوزادان تقویت کرده و موجب می‌شود این دسته از نوزادان سریع‌تر زبان باز کنند و دایره لغات گسترده‌تری داشته باشند

کودکان مادرانی که برای فرزند خود لالایی می خوانند، شش ماه زودتر از دیگر کودکان حرف می زنند و به رشد عقلی بالاتری می رسند و عملکرد مغز آنها برای انجام پازل های هوشی ریاضی، موسیقی و شطرنج نیز بیش از دیگران خواهد بود

خواندن لالایی رابطه عاطفی میان والدین و کودک را استحکام می‌بخشد، همچنین  در تقویت اعتماد به نفس،  مهارت خوب شنیدن و مهارت‌های حرکتی نیز موثر است.

لالایی‌هایی که با عواطف و احساسات همراه است کودک را قادر می‌سازد احساسات مختلفی را تجربه کند، بنابراین کودکانی که در دوره شیرخوارگی تجارب لالایی زیادی دارند از نظر احساسی رشد بیشتری نسبت به دیگر کودکان دارند.

ریتم و فرکانس لالایی خواندن

یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار به هنگام لالایی گفتن فرکانس صداست. فرکانس صدا باعث تاثیر گذاری لالایی می شود. معمولا فرکانس های پایین تر بسیار مناسب تر از فرکانس های بالاتر هستند. در واقع به هنگام لالایی گفتن برای کودکان نباید از فرکانس بالا استفاده کرد . معمولا موزیک ها و ریتم های آرام و کند بسیار موثر تر و بهتر از موسیقی های تند و سریع اند. ریتم انتخاب باید خواب آور باشد و حالت تکراری داشته باشد.

لالایی خواندن را از چه زمانی آغاز کنیم؟

خیلی‌ از مادرها تصور می‌کنند که حتما باید کوچولویشان را در آغوش بگیرند و برایش لالایی بخوانند تا تاثیر آن را روی آرامش و رفتار کودکشان ببینند. تحقیقات نشان می‌دهد که لالایی گفتن و آواز خواندن برای کودکان بهتر است قبل از تولد، یعنی زمانی که آنها به صورت جنین در رحم مادر هستند، شروع شود و با رشد کودکان ادامه پیدا کند. این کار نه تنها از نظر جسمانی باعث تسریع رشد و بهبود عملکرد سیستم‌های بدن فرزندمان می‌شود، بلکه به رشد مهارت‌های کلامی و عاطفی او هم کمک می‌کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.